Herné super hodiny. Hry pre hodiny v triede

Ciele: upevňovať vedomosti získané v učebni; rozvíjať komunikatívnu komunikáciu, zvedavosť, kognitívne schopnosti, schopnosť vidieť nové veci v známom.

Priebeh udalosti

I. Úvodný prejav učiteľa.

Chlapi, dnes nás prišiel navštíviť Old-Brain (objaví sa dieťa, špeciálne pripravené, oblečené v kostýme trpaslíka). Pozýva nás hrať „Merry Marathon“ a tvrdí, že nikdy neuhádneme problémy, ktoré si pre nás pripravil. No, chlapci, prijímame ponuku Starého muža-Brainstorm? Poďme si ukázať, čoho sme schopní? Ale budeme si navzájom konkurovať, teda tímy. Výhercovia dostanú cenu. (Na konci hry všetci hráči: víťazi aj účastníci - dostanú sladkú cenu - jedno jablko alebo hrušku)

Takže sme rozdelení do tímov, pre každý tím vymyslíme názov.

II. Súťaže.

1. Zábavná gramatika.

Pomenujte deti nasledujúcich zvierat. Toto je chorálová hra. Odpoveď by mala znieť zborovo. Tímy odpovedajú po jednom, dvoma slovami naraz.

Mačka - mačiatko - hus šteňa - kôň na goslingu - škorec žriebä - vtáčie prasiatko - prasiatko žaba - žabia krava - teľa

2. Rovnako ľahké ako lusknutie hrušiek.

a) Niektorí ľudia nevedia, ako správne spievať pieseň. Nájdite týmito slovami, na čo medveď vystúpil:

Amanita, rúra, suchý vietor, páperová bunda, nezmysly (ucho).

moriak - morčacie ovce - jahňacia koza - kozie kurča - kurací králik - zajačik - zajac hada - šváb zajaca -?

b) Slovom, nájdite rastlinu, z ktorej sa priadne vlákno a olej získavajú:

Javor, alobal, nočný motýľ, maslová misa, plienka (ľan).

3. Mená dievčat.

Zo sady písmen vymyslite mená dievčat.

4. Zvierací mozgový červ.

Z vyššie uvedených slov si vytvorte mená zvierat.

DREAM + ALEBO + GO \u003d (nosorožec)

TAZ + PE + JUICE \u003d (vážka)

KROK + I + BOW \u003d (žaba)

LUB + WOY \u003d (byvol)

SOLI \u003d (los)

PLÁŽ + SI \u003d (chrúst)

STRECHA + MAT \u003d (opice)

PENA + APT \u003d (panter)

5. Geosink.

Vytvorte názvy veľkých písmen a spojte ich šípkami s príslušnými stavmi.

6. Prevodníky.

Skúste zmeniť jedno slovo na druhé tak, že zmeníte jedno písmeno po druhom.

7. Poďme si oddýchnuť!

Teraz si dáme time-out a odpočívame niekoľko minút. A zároveň sumarizujeme predbežný výsledok hry v tejto chvíli.

Vieš to...

Na výrobu 100 gramov medu včela pozbiera nektár zo 190 000 kvetov.

Pre kone je pohodlnejšie spať v stoji ako v ľahu. Niekoľko mesiacov nemusí ísť vôbec spať.

Pri silnom mraze prežijú iba husi a mačky, ktoré znesú teplotu -110 stupňov. Ľadové medvede a tulene odolávajú teplotám až do -80 stupňov, zatiaľ čo väčšina cicavcov stojí iba pri -45 stupňoch.

Kukačka hádže svoje vajcia do hniezd iných vtákov vôbec nie kvôli ľahkovážnosti, ako sme si mysleli predtým, ale z úplne iného dôvodu: nemôže vyliahnuť mláďatá v hniezde, pretože nekladie vajíčka okamžite, ako iné vtáky , ale v dlhých intervaloch.

8. Slovné hviezdy.

9. Prestavovač.

Na zostavenie nového slova použite metódu preskupenia písmen.

UKOR (lekcia)

KUŽEL (plátno)

MARSH (jazva)

ZRUŠIŤ (coin)

KOCHERGA (hasič)

LEIKA (lokaj)

BANKA (kanec)

FLASK (sklo)

RING (základňa)

FARSH (šatka)

ANIS (sane)

10. Zábavné otázky.

1) V ktorom meste je sto dievčat a jeden chlapec? (Sevastopol)

2) Aké zemiaky neje chrobák z Colorada? (Torta)

3) Ktorý vták má v mene štyridsať písmen? (Straka)

4) Ktorý mesiac je kratší ako ostatné? (Smieť)

5) Čo je to kôň bez nôh? (Šach)

6) Ktorý hosť sa prvý objaví v kuchyni? (Šváb)

7) Čo si peniaze nemôžu kúpiť? (Zdravie)

8) Na ktorých poliach nerastie tráva? (Na okraji klobúka)

9) Aký zajac sa nebojí líšky? (Autobus)

10) Čo môžete vidieť so zavretými očami? (Spánok)

11) Ako napísať „figa“ šiestimi písmenami? (Obr.)

12) Ktorý strážca má 100 osôb? (Strážca)

13) Ktoré ucho nepočuje? (Ihla)

14) Aká je najhudobnejšia zelenina? (Fa-sol)

15) Má sto myší veľa nôh a uší? (Štyristo nôh a dvesto uší)

16) Jeden starý otec, dvaja otcovia a dvaja synovia si všetci obuli tri páry čižiem. Koľko ich bolo? (Tri)

11. Zdôvodnenie.

a) Umiestnite desať stoličiek do štvorcovej miestnosti tak, aby každá stena mala rovnaký počet stoličiek.

b) Z mincí bola postavená pyramída. Presuňte tri mince tak, aby pyramída smerovala nahor.

12. Hádanky.

1) Obuvník nie je obuvník,

Krajčír nie je krajčír:

V ústach má štetiny

Nožnice v ruke. (Rakovina)

2) Každý je s nami oboznámený:

Jasný ako plameň

Sme meniny

S malými nechtami. (Karafiáty)

3) Z názvu ktorej rieky pochádza názov nákladného vozidla KamAZ? (Kama)

4) Ako sa volá pokojné miesto, kde sa nachádzajú čerti? (Whirlpool)

5) Ponáhľa sa a signalizuje,

Rýchlo reptá.

Električka nestíha

Za týmto chatterboxom. (Motocykel)

6) Rýpací stroj

Žiadny benzín a žiadna pneumatika

Uvoľňuje Zem každý deň,

Stavia dlhé bludisko. (Krtko)

7) Pole sa stalo čiernobiele;

Prší a sneží

A ochladilo sa -

Vody riek boli zamrznuté v ľade.

Zimná raž zamrzne na poli

Aký mesiac, povedz mi to! (November)

8) Čo môže súčasne:

Visieť a stáť, stáť a chodiť

Chodiť a klamať, klamať a klamať? (Hodiny)

9) Kto je hore nohami nad nami

Chodí - nebojí sa

Nebojím sa padnúť

Celý deň letí

Nudí sa každý? (Fly)

10) Babka Barbara

Hľadal som ich všade.

Trochu som neliezol do potrubia,

A našli sa na čele. (Okuliare)

13. Písmenová aritmetika.

DOME + SPECTRUM - BOW \u003d ulica (avenue)

(FALCON - S) + (KYSH - K) \u003d časť čiapky (pásmo)

CENA + LIST \u003d? (schody)

AS + CITRO \u003d? (rôzne)

DOUBINA + KEEL - A \u003d hodiny (budík)

14. Chinaward.

Do prázdnych buniek zadajte podľa šípok písmená, ktoré začínajú jedným slovom a končia druhým.

Odpoveď: 1. Salo; syr; 2. vrstva; 3. Beranidlo; 4. Krídlo; 5. Nagant; 6. podpora; 7. Arcanum.

III. Zhrnutie výsledkov „maratónu“.

ZÁBAVNÉ SÚŤAŽE, HRY, GRADUAČNÉ VEKTORÍNY

Hádajte, kto je na fotografii

Niektoré maturitné súťaže si budú vyžadovať predchádzajúcu prípravu. Napríklad také, na ktoré musíte vopred upozorniť rodičov detí alebo učiteľov, aby priniesli svoje fotografie, na ktorých sú zobrazené v detstve alebo dospievaní. Ak pár dní pred večerom zbierate staré fotografie, podpíšte ich ceruzkou vzadu, kde mená nikto nevidí, potom ich bude treba na „odpovede“ zavesiť na stojany prázdnym listom. Mali by ste podpísať nielen údajné priezvisko rodičov, ale aj toho, kto si napíše odpoveď. Pri zhrnutí výsledkov vyberú víťaza, ktorý správne uhádol ľudí zobrazených na fotografii. Podľa rovnakého scenára môžete konať tak, že budete zbierať fotografie samotných absolventov, kde sú zachytené v dojčenskom veku. Môžete tiež vopred naskenovať fotografiu, aby ste mohli premietať obrázky na obrazovke. Toto je veľmi zábavná a zábavná činnosť!

Hra „Harmanček“.

(Na listoch harmančeka vystrihnutých z hrubého papiera sú napísané úlohy. Za hudobného sprievodu si chlapci navzájom podávajú tamburíny. Hudba je zastavená. Kto má v rukách tamburíny, odtrhne si harmančekový okvetný lístok, prečíta si zadanie a dokončí to.)

Fotografie do súťaže, vytlačte na tlačiarni a pomocou šablón vyrežte tieto časti z farebnej lepenky a na ďalšom hrubom plechu ich zostavte do kvetu.

1. Pomocou výrazov tváre a gest musíš vyhlásiť svoju lásku.

2. Povedz báseň „Miloval som ťa“ s cudzím prízvukom.

3. Tancujte s partnerom plece pri pleci, od ucha k uchu, z nosa na nos.

4. Usmievajte sa ako samotné slnko.

5. Kráčajte ako kohút alebo bocian.

6. Predstavte si seba na baletnom pódiu a skúste stvárniť umierajúcu labuť.

7. Skáč ako zajac.

8. Pravou rukou chyť nos, ľavou ucho, tlieskaj rukami a zmeň ruky.

10. Povedz to twisteru jazyka.

Vzrušujúci kvíz pre študentov a učiteľov

Otázky pre učiteľov.

1. Odkiaľ pochádzajú neopatrní študenti?

2. Existujú vitamíny v plodoch vzdelávania?

3. Z čoho sú chlapci a dievčatá vyrobené? Ako sa to prejaví v učebni?

4. Pomenujte slangové slová, ktoré ste si vypožičali zo slovníka svojich študentov.

5. Čo si pamätáš na 11. ročník?

6. Kto bol najlepší v triede?

8. Ktorého študenta podľa teba najviac trápila hlava?

9. Koľko testov si urobil v tejto triede?

10. Koľko schodov má schodisko pred vchodom do školy?

11. Ak by ste sa rozhodli objednať hudbu pre študentov v tejto triede, čo by ste si vybrali?

12. Aké ročné obdobie máš najradšej a prečo?

Otázky pre absolventov.

1. Chceli ste niekedy niekto z vás spáliť školský denník?

2. Kam smeruje detstvo?

3. Ktorý učiteľ má najpamätnejší hlas?

4. Ako často ste utekali z hodín?

5. Od koho si rád podvádzal?

6. Kto je vo vašej triede najmladší?

7. Top 5 v akom odbore bolo pre teba najradostnejšie?

8. Aký predmet ste študovali celých 11 rokov a 11 rokov sa jeho názov nezmenil?

9. Aký je tvoj obľúbený okamih na hodine?

10. Aké je tvoje najobľúbenejšie miesto v škole?

11. Aké je vaše budúce povolanie?

Hra s rodičmi.

1. Miesto, na ktoré žiaci neradi chodia. (Rada.)

2. Prekvapenie na učiteľskej stoličke. (Tlačidlo.)

3. Plochý glóbus. (Mapa.)

4. Zoznamovací klub pre rodičov a učiteľov. (Stretnutie rodičov.)

5. Album na autogramy rodičov. (Denník.)

6. Dve až päť. (Posúdenie.)

7. Miesto, kde deti slúžia 11 rokov. (Škola.)

8. Signál na začiatok a koniec mučenia. (Volať.)

9. Predseda celej školy. (Riaditeľ.)

10. Predné sedadlo v učebni. (Rada.)

11. Chlapci to nenosia. V každom prípade ruština (sukňa).

12. Nosia ho jazdci a schovávajú ho školáci. (Spur.)

13. Tri mesiace šťastia. (Prázdniny.)

14. Desať minút slobody. (Otočte sa.)

Tí, ktorí odpovedajú na otázky správne, dostanú žetóny. Tí, ktorí zhromaždili najviac žetónov, sú ocenení cenami

Všetko odložia na police a tašky!

Váhy - maliari, návrhári, dekoratéri,

Cvičení na tapetu, pamätáte na svojich rodičov!?

Škorpióni sú obdarení inteligenciou a dobrou reakciou,

Čaká ich ministerstvo pre mimoriadne situácie!

Strelec nemusí zakopávať talent do zeme,

Čaká ich šoubiznis a ruská scéna!

Vodnár - so zvláštnym zmýšľaním,

Nepochybne uspieť v ich vyšetrovaní!

Ryby uspejú v mnohých profesiách,

Budú obzvlášť dobrí v psychológii!

Kozorožci to zvládnite a vyrazte

Majú dar manažéra a vodcu!

6. Zábavné otázky pre rodičov.

1. Aký je sen študenta na skúške? (cheat sheet alebo nápověda)

2. Čo volá a čo umožňuje z hodiny? (hovor)

3. Kancelária, ktorú sa všetci okrem jej majiteľa snažia obísť? (kancelária riaditeľa)

4. Kde aspoň raz v živote meškal každý študent? (lekcia)

5. Mušketier mal meče, ale akú zbraň má študent? (vládca)

6. Aký je najpríjemnejší čas v tvojom školskom rozvrhu? (otočenie)

7. Lopta, ktorou sa v škole študuje svet? (glóbus)

8. Na akom nábytku si zvečnia svoje meno v škole? (stôl)

10. Vzácna známka, z ktorej nikto nemá radosť? (jednotka)

11. Kde okrem rieky a bazéna „plávajú“ školáci? (pri tabuli)

12. Kto okrem čísel počíta aj roztržitého študenta? (havran)

13. Aký rok v škole sa nezačne 1. januára? (školenie)

14. Aké umelecké formy majú záškoláci obzvlášť v obľube? (kino)

15. Vážený sen a zmysel života študenta? (dovolenka)

Komické veštenie „Box of Fate“

(Pripravte si krásnu škatuľu a kartičky podľa počtu absolventov alebo trochu viac)

Hostiteľ: "Dnes všetci veria, že každý absolvent, ktorý je prítomný na tomto plese, sa určite stane niečím skvelým, jedinečným a svetoznámym, s najväčšou pravdepodobnosťou to tak bude. Otázkou je, čo a kto z nich musí urobiť, aby svet získal úspech." hovorí o nich. Tento box obsahuje komické predpovede o tomto, ktoré môže každý vytiahnuť, zistiť sám a povedať prítomným, pretože sa tu zhromaždili iba tí, ktorí sú schopní úprimne sa radovať z úspechu.

Každý absolvent potrebuje vytiahnuť z krabice kartičku, vysloviť vetu: „Celý svet o mne bude vedieť, pretože ...“, potom si prečítať predpoveď. Pretože nie je známe, kto získa preukaz, hlavný text je napísaný v mužskom rode, pre dievčatá je zodpovedajúci koniec v zátvorkách. ““

Varianty komiksových predpovedí:

(môžeš si prísť na svoje)

1. Stanem sa súčasťou kráľovskej rodiny, keď som získal srdce jedného (jedného) z dedičov (dedičov).

2. Vymyslím nový štýl v odevnom modelingu a budem ho nazývať menom.

3. Stanem sa aktívnym bojovníkom za práva domácich miláčikov, najmä za ich práva samy rozhodovať: pokračovať v rase alebo nie.

4. Stanem sa misionárom v Afrike a vo veku 80 rokov dostanem medailu Alberta Schweitzera a cenu za humanizmus.

5. Stanem sa hercom (herečkou), ale hrdo odmietnem hrať vo filmoch, za ktoré mi na filmovom festivale bude udelená špeciálna cena „Za česť a dôstojnosť“.

6. Jedného dňa zvolaním tlačovú konferenciu, na ktorej sa vyhlásim za syna (dcéru) F. Kirkorova a A. Pugačevu, ako dôkaz predložím ukradnutú skúmavku v chemickej miestnosti.

7. Cvičením v karaoke bare si jedného dňa uvedomím, že počujem ôsmu notu a poviem o nej svetu.

8. Vyhrám miliardu dolárov v kasíne a odmietnem ich vziať pred ohromené publikum.

9. Do Guinnessovej knihy rekordov sa zapíšem s príťažlivosťou „bezprecedentnej štedrosti“: Kúpim všetkým deťom v mojom meste koláče a každé z nich si zahryznem.

10. Vyhlásim sa za nástupcu Leninovej veci a prejdem „duchom komunizmu v Európe“

11. Budem cestovať po svete na nafukovacom „banáne“.

12. Vyhlásim sa za „clairaudient“ (clairaudient) predpovedajúci budúcnosť prostredníctvom mobilnej komunikácie.

14. Postavím búdu a budem v nej žiť s milovanou osobou 33 rokov a 3 dni.

15. Dlhoročný výcvik prekonám Giocondu a ukážem svetu môj záhadný úsmev.

16. Vyvediem nové plemeno psov chao-chao, čo v preklade bude znamenať: „Zbohom, škola, ahoj život dospelých!“

17. Skamarát sa s Bigfootom

18. Nadviazať kontakt s mimozemskou civilizáciou.

19. Naklonujem sa a v trojitom vyhotovení prichádzam na ďalšie stretnutie spolužiakov.

20. Vymyslím liek na nešťastnú lásku.

Milí rodičia!, Otcovia, dedovia, matky, babičky. Sme radi, že ste prišli na posledné volanie k nám a zariadili pre nás takúto úžasnú exkurziu. Prirodzene si pamätáte, ako ste nás 1. septembra priviedli do prvej triedy, ako ste nás prvýkrát zaviedli do našej triedy. Pamätáš si na všetky svoje zážitky, ktoré pre nás máš, ako je mu tam, neplače, nebaví ho, je s nami všetko v poriadku? A za všetkými týmito skúsenosťami to nie je badať, ale u niekoho to badať, uplynulo deväť rokov. Ale kým je ešte čas, vyjadrime vám úprimné slová vďačnosti. Poďakovať sa ľudsky za to, čo si pre nás za tie roky v škole urobil. Bez vás, bez vašej podpory by sme to mali ťažké ..

Babičky, dedkovia, otcovia a mamičky,

Porazili sme školský program!

Zdieľali ste s nami slzy a smiech,

Pozdravy, pochybnosti, hanba a úspech ...

Odhady našej spoločnej práce

Nájdete v certifikátoch!

Mami, škola skončila a netreba sa učiť.

Bože môj, koľko nervov je rozmaznaných ...

Aká som rada, mami! Si rada?

Prečo plačeš, moja drahá

Tvrdohlavo si hrýzla do pier?

Úsmev, pretože škola skončila

No, smejte sa, drahá mamička!

Deväť rokov, viac ako jeden okamih, išli kriví aj rovní.

Deväť rokov tvojej trpezlivosti, strachu, sĺz a pochybností, mami.

Viem, že si veľmi šťastná a obdivuješ svoju milú dcéru.

Prečo je jeseň v tvojich očiach, zakrývaš si tvár vreckovkou?

Možno si ma pamätala ako malé dievčatko, cítila jej dlaň v ruke?

Ako šepkala: šarlátový kvet, v šatni nešatuj, zlatko.

Počúvaj, dieťa, prísni učitelia, nekresli si na zošity!

A vo dverách ma stretla, udržiavala moje portfólio v poriadku.

A teraz tvoja dcéra vyrástla, ale slzy tečú tvrdohlavo ...

No, škola skončila. Bodka. Gratulujem, mami! Toto som ja - vaša dcéra!

Chcem vyjadriť svoju hlbokú vďačnosť

Milovaným starým rodičom, príbuzným,

Aby ste mohli vidieť radosť iba v roztomilých tváričkách,

Nech je každý Pánom.

Ďakujem, že si s nami ako dieťa,

Za to, že ste teraz s nami,

Sme s vami na dovolenke, ako v kráľovstve,

V lete radi navštevovali zakaždým.

Ďakujem vám, naši drahí ľudia,

Za láskavosť, starostlivosť, úprimnosť duše,

Veľmi si vás vážime a veľmi vás ľúbime,

Nekonečne sa k vám z celého srdca ponáhľame.

Školské roky, promócie, posledný hovor

Aj tebe babka

bol malý?

A veľmi rada behala

a trhal kvety?

A hral sa s bábikami

Ty babka, čo?

Farba vlasov čo bolo

Máte to teda?

Išiel si do školy?

Čakali ste na hovor?

Boli ste rovnakí

môj najdrahší?

Takže budem rovnaký

Babka a ja?

Je to pobyt

Nemôžeš byť malý?

Mami, pamätáš sa

Ako si ma dostal do prvej triedy?

Ako si ma naučil hodiny

A z času na čas mi vysvetlila.

Pomáhal som robiť domáce úlohy,

Učil si so mnou poéziu

Ale teraz sme skončili školu,

Môj posledný hovor zvoní

Idem vpred, do nového života,

Zatiaľ neviem, čo ma tam čaká:

Aké ťažkosti, aké skúšky,

Aký bude obrat v novom živote,

Mami, ďakujem za tvoju snahu!

Mami, ďakujem

Za život, ktorý si mi dal.

Pre vaše bezsenné dni

Čo si so mnou strávil v noci.

Pre moje prvé kroky

Bol si to ty, kto si ma ich naučil

Vždy sa ma snažíš zabrániť všetkým ťažkostiam na tomto svete

Teraz sa na mňa pozri

Už nie som také malé dievča

Dlaň, ktorú ste držali a viedli k 1. ročníku,

Vyrástol som a chcem povedať:

Ďakujem za všetko, za všetko

A veľmi ťa ľúbim.

Páčila sa ti hra? Ale hry sú úplne iné, napríklad mobilné, počítačové, intelektuálne. Aké hry hráte?

Aké hry hráte v škole?

Dnes vám ukážem, aké hry môžete hrať v škole a doma, sami alebo s priateľmi.

Prvá vonkajšia hra, ktorú si myslím, že hráte, sa volá

- „Farebné signály“

Vytvorte tri siluety dlaní z viacfarebného kartónu: červená, žltá, zelená. Toto sú signály.
Keď dospelý zdvihne zelenú dlaň, môžete behať, kričať a vydávať veľa hluku; žltá dlaň znamená, že sa môžete potichu pohybovať a šepkať, na signál červenej dlane by mali deti na mieste zamrznúť, byť ticho a nehýbať sa.
Dokončite hru červenou dlaňou

Ďalšia hra, ktorú hráme, sa volá

« Podaj loptu "
Hráči sedia na stoličkách alebo stoja v kruhu a snažia sa prihrať loptu čo najrýchlejšie bez toho, aby ju zhodili na suseda.
Loptu si môžete navzájom čo najrýchlejšie hodiť alebo si ju podať tak, že otočíte chrbát do kruhu a ruky dáte za chrbát.
Cvičenie môžete skomplikovať tak, že požiadate deti, aby sa hrali so zavretými očami, alebo použitím viacerých loptičiek súčasne.

Letecký futbal

Čo je potrebné pre hru: stôl, plastové vajíčko spod láskavého prekvapenia (alebo pingpongová loptička), dva prúžky papiera.

Hru môžu hrať dvaja hráči, zvyšok tvoria diváci. Tento futbal sa dá hrať ako knokaut. To znamená, že diváci sa môžu striedať a stať sa hráčmi.

Na opačné konce stola položte prúžky papiera (môžete ich zaistiť páskou). Vložte vajce do stredu a dajte príkaz. Na povel hráči začnú fúkať na vajíčko. Môžu sa pohybovať po pracovnom stole, ale nemôžu sa tlačiť alebo tlačiť na seba. Úlohou hráčov je streliť (presnejšie BEAT) gól súperovi. Gól je dosiahnutý, ak vajíčko prekročí pás papiera. Môžete hrať až do prvého gólu alebo až do troch bodov.

Pomôžte deťom usporiadať tieto hry, prestávka by mala byť aktívna!

Scenár intelektuálnej cesty do krajiny poznania na tému „Znalosti sú sila“

Navrhovanú hru v podobe intelektuálnej cesty do Krajiny poznania je možné uskutočniť bez akejkoľvek predbežnej prípravy. Triedny učiteľ môže pôsobiť ako vedúci. Hry sa zúčastňuje dva až šesť tímov - otázky a úlohy sa dávajú „s rezervou“. Môžete tiež vyzvať každý tím, aby si zvolil motto a vyslovil ho počas vystúpenia nahlas - to si už vyžaduje ďalšie skúšky, ktoré povzbudzujú deti k komunikácii a zjednoteniu. Autori ponúkajú niekoľko možností spevu - hesla, podľa ktorého si deti môžu vymyslieť svoje vlastné.

Priebeh hry.

Tímy sedia na svojich miestach. Na palubu idú iba kapitáni. Moderátor kladie otázky tímu, tí, ktorí chcú odpovedať, zdvihnú ruky. Kapitán hovorí, kto to bude mať na starosti. Za správnu odpoveď dá vedúci kapitánovi mincu. Kapitán ju odovzdá účastníkovi, ktorý odpovedal na otázku. Pre túto hru nie je potrebné vyberať porotu alebo porotcov. Výsledky každého tímu posádky sa určia pri výpočte počtu mincí, ktoré tímy získali. To je napísané na konci hry, na ostrove Treasure Island.

Ciele: podporovať rozvoj zvedavosti u detí; formovať pozitívny vzťah k vedomostiam, knihám; rozvíjať schopnosť detí pracovať v tíme; povzbudiť deti v hľadaní nových poznatkov, rozširovaní obzorov, vo forme: intelektuálna hra.

Prípravné práce: rozdeliť triedu do tímov, zvoliť kapitána v každom tíme. Každý tím musí prísť s menom a heslom. Počas prezentácie tímov by malo byť toto heslo hlasné a priateľské.

Príklady hesiel

Existuje sila - myseľ je strážna služba!

Učte sa o piatej - budete vedieť všetko!

Učiť sa o piatej - stať sa silnejším!

Pre vedca sú uvedení dvaja nevedci!

Veda a poznanie sú naše povolanie!

Láska k vede - nuda nebude!

Chceš vedieť všetko!

Učte sa, učte sa, učte sa a už nebuďte leniví!

Vybavenie:

1. Deň alebo dva pred hodinou urobte z hrubého papiera 100 - 120 malých mincí s jednou silou (môžete mať rôzne farby). Moderátor odovzdá tieto mince tímom za každú správnu odpoveď. Pred začiatkom školskej hodiny by mali byť mince zhromaždené na hromádkach na učiteľskom stole.

2. Ak chcete oceniť víťazov, z hrubého papiera urobte pas občana krajiny poznania.

3. Pripravte si kartičky (prúžky papiera), na ktoré si môžete zapísať dve slová zmiešanými písmenami.

1. PRAND MOORA

2. HLAVA JEDENÁ

3. POTOM LAURA

4. NAFUKUJTE VIEDEŇ

5. RETEC MAKA

6. PINY LAVIS

Dizajn: na tabuľu si zapíšte názov hry a do stĺpca uveďte názvy zastávok počas intelektuálnej cesty: Tri cesty, Údolie čísel, Jaskyňa alegórií, Zmätok, Križovatka troch ciest, Pyaterochka, Ostrov pokladov “.

Plán vyučovacej hodiny

I. Úvodné poznámky.

II. Hra „Vedomosti sú sila“.

1. Zahrievacia súťaž „Tri cesty - odpovede bez váhania.“

2. Súťaž „Údolie čísel“.

3. Súťaž „Jaskyňa alegórií“.

4. Súťaž „Zmätok“.

5. Súťaž „Križovatka troch ciest“.

6. Súťaž „Pyaterochka“.

7. Súťaž „Ostrov pokladov“.

III. Zhrnutie.

Hodina triedy

I. úvod

Triedny učiteľ. Drahí chlapci! Každý pozná chytaciu vetu: „Vedomosti sú sila.“ Dnes musíte zmerať svoje sily v krajine poznania. V tejto krajine sa za silného považuje ten, kto vie viac. Každá správna odpoveď sa odhaduje na jednu „silu“ - to je názov meny krajiny poznania. Posledným bodom našej cesty je „Ostrov pokladov“. Tu spočítate zarobenú menu a tí, ktorí majú najväčšiu „silu“, získajú titul „Strongman 7“ „A“ “a stanú sa občanmi krajiny znalostí. Vydali sme sa na cestu (počet tímov) posádkami, ktoré nesú názvy sovietskych kozmických lodí. Každá posádka si musela vymyslieť heslo na tému vedomosti, štúdium, výcvik.

Poprosím kapitánov tímov, aby išli na odpaľovaciu rampu (k tabuli).

Takže, stretnite sa: posádka č. 1 „Vostok“, kapitán (meno, priezvisko) -, posádka č. 2 „Sojuz“, kapitán (meno, priezvisko); posádka č. 3 „Saljut“, kapitán (meno, priezvisko); posádka č. 4 „Mir“, kapitán (meno, priezvisko); posádka č. 5 „Buran“, kapitán (meno, priezvisko); posádka č. 6 „Voskhod“, kapitán (meno, priezvisko).

(Počas prezentácie posádok sa tímy postavia a na znamenie kapitána hlasno vyslovia svoje heslo.)

Posádky sú pripravené, poďme na cestu. V krajine poznania nás čakajú zaujímavé otázky. Tímy im budú postupne odpovedať a zarábať peniaze. Ak tím neodpovie, potom bude môcť na túto otázku odpovedať nasledujúca posádka. Mince za správne odpovede odovzdám kapitánom a tí ich dajú tým, ktorí odpovedali na túto otázku.

II. Hra „Znalosti sú moc“

1. Zahrievacia súťaž „Tri cesty - odpovede bez váhania“

Triedny učiteľ. Prvá súťaž je rozcvička. Tri témy - tri cesty. Odpovedáme rýchlo a bez váhania. Na prvej ceste skontrolujeme, či poznáte mená skvelých ľudí. Tieto mená sú také slávne, že sa ich ani nebudem pýtať - to meno hneď povieš.

Zahrievacie otázky „Veľké mená“

1. „La Gioconda“. (Leonardo da Vinci.)

2. „Gulliver's Travel“. (Jonathan Swift.)

3. „Labutie jazero“. (Peter Iľjič Čajkovskij.)

4. Kráľ valčíka. (Johann Strauss.)

5. Kráľ rokenrolu. (Elvis Presley.)

6. „Ruslan a Lyudmila“. (A.S. Puškin.)

Na druhej ceste sú otázky o všetkých „najlepších“ v Rusku.

Zahrievacie otázky „Najčastejšie v Rusku“

1. Najväčšie a najhlbšie more pri pobreží Ruska. (Beringovo.)

2. Najplytšie more na Zemi. (Azovskoe.)

3. Najväčší polostrov v Rusku. (Taimyr.)

4. Najväčší ostrov v Rusku. (Sachalin.)

6. Najhlbšie jazero v Rusku a na svete. (Bajkal.)

Tretia cesta sa vinie húštinou cudzích slov. Ak vám je ich význam jasný, dostanete sa z húštiny.

Zahrievacie otázky „Cudzie slová okolo nás“

1. Ako sa volá moderátor koncertu? (Zabávač.)

2. Ako sa nazývajú zberatelia mincí? (Numizmatici.)

3. Ako sa volá oddelenie obchodu, kde si môžete kúpiť nite, ihly, rukavice? (Galantéria).

4. Ako sa volá oddelenie obchodu, kde si môžete kúpiť cukor, cestoviny, cereálie? (Potraviny.)

5. Ako sa volá oznámenie, že všetky lístky boli predané? (Plný dom.)

6. Ako sa volá dieťa, ktoré sa vyvinulo za svoje roky? (Prodigy.)

2. Súťaž „Údolie čísel“

Triedny učiteľ. Tri cesty nás vedú priamo do Údolia čísel. Tu sa stretávame s otázkami súvisiacimi s číslami. Odpovede nie sú diskutované. Cena správnej odpovede je ako vždy jedna „sila“. Úloha je teda veľmi jednoduchá: je potrebné uviesť príklad prísloví, ktoré obsahujú čísla. Hra pokračuje dovtedy, kým si tímy pamätajú príslovia.

(Učiteľ postupne odovzdá slovo každému tímu. Tímy poskytujú príklady prísloví.)

1. Jeden v poli nie je bojovník.

2. Jedna hlava je dobrá, ale dve hlavy sú lepšie.

3. Nemajte sto rubľov, ale majte sto priateľov.

4. Za jedného zbitého dvaja neporazení dať.

5. Nemôžu sa stať dve úmrtia, ale jednému sa nedá vyhnúť.

6. Budete prenasledovať dvoch zajacov, nechytíte ani jedného.

7. Jedna lastovička neurobí prameň.

8. Sedem nečakajte na jedného.

9. Vyskúšajte sedemkrát, raz strihajte.

10. Prvá palacinka je hrudkovitá.

11. Sedem opatrovateliek má dieťa bez oka.

12. Vyberte si menšie z dvoch ziel.

13. Dva psy sa bijú a tretí sa netrápi.

14. Lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť.

15. Jeden za všetkých a všetci za jedného.

16. Z jedného bobuľa nebudete sýti.

17. Šialený pes nie je hák na sedem míľ.

18. Ani dva, ani jeden a pol.

Existujú ešte ďalšie príklady prísloví? Ak nie, pokračujeme v ceste.

3. Súťaž „Jaskyňa alegórií“

Triedny učiteľ. A teraz sa ocitáme v Jaskyni alegórií. Tu sa skrývajú také frázy, v ktorých sa skrýva význam známych slov a pojmov. A alegória zároveň nielen skrýva, ale aj živšie vyjadruje samotný koncept. Takže musíte rozlúštiť alegórie slovami „otec“, „matka“, „sestra“. O odpovediach je možné diskutovať do 1 minúty.

(Učiteľ položí pre každý tím jednu otázku.)

1. Hovorí sa mu „otec dejín“. (Hérodotos.)

2. Hovorí sa mu „otec medicíny“. (Hippokrates.)

3. Hovorí sa mu „otec komédie“. (Aristofanes.)

4. Hovorí sa mu „otec tragédie“. (Aischylos.)

5. Hovorí sa mu „otec astronautiky“. (Tsiolkovskij.)

6. Hovorí sa jej matka všetkých nerestí. (Lenivosť.)

7. A.P. Čechov ju označil za sestru talentu. (Stručnosť.)

8. A.V. Suvorov ju nazval matkou víťazstva. (Disciplína.)

9. Táto planéta sa nazýva sestrou Zeme. (Venuša.)

10. Tento zlozvyk sa nazýva sestra zločinu. (Závislosť.)

11. Tento dobrý zvyk sa nazýva sestra krásy. (Úhľadnosť.)

12. Toto bobule sa volá malinová sestra. (Ostružina.)

4. Súťaž „Zmätok“

Triedny učiteľ. No a po Jaskyni alegórií nás čaká ďalšia skúška - slovný labyrint. Obsahuje názvy riek. Ale všetky písmená v každom mene sú pokazené a nič sa nedá pochopiť. Musíte dať písmená správne a rieky sa vymania. Inak nám hrozí povodeň! Každý tím dostane 1 minútu na splnenie tejto náročnej a zodpovednej úlohy. Začnime! (Zaškrtne čas.)

(Učiteľ rozdá deťom kúsky papiera s napísanými kombináciami písmen (dva pre každý príkaz).)

1. CENA (Dneper.)

2. HLAVA. (Volga.)

3. POTOM. (Temža.)

4. Nafúknite. (Dunaj.)

MURA. (Amor.) JEDENÝ. (Lena.) LAUR. (Ural.) VIEDEŇ. (Neva.)

5. RETEC. (Terek.) MAKA. (Kama.)

6. PINY. (Irtysh.) LAVIS. (Visla.)

Minúta uplynula. Uveďte výsledky dešifrovania.

(Učiteľ zavolá príkazy, vyslovia názvy riek, ktoré boli zašifrované. Učiteľ dáva mince za splnenie úlohy.)

Je veľmi dobré, že ste rieky oslobodili od zmätku v bludisku a zachránili nás pred hrozbou povodní!

5. Súťaž „Križovatka troch ciest“

Triedny učiteľ. Vystúpili sme teda z bludiska a ocitli sme sa ... na križovatke troch ciest. Tu sa podľa očakávania nachádza veľký kameň. Má otázky s tromi odpoveďami. Ak zvolíte správnu odpoveď, dodáte si „silu“ a ak zvolíte nesprávnu, zostane vám nos.

Takže otázky a možnosti odpovedí. Vyberiete si iba jednu. Žiadna diskusia!

(Učiteľ položí tímom jednu otázku po druhej, za správne odpovede zaplatí mincami.)

1. Portugalčan Fernando Magellan ako prvý urobil:

a) potápanie do hlbín oceánu;

b) cestovať po celom svete;

c) let balónom.

2. Valentina Tereškovová je prvou ženou na svete, ktorá navštívila:

a) vo vojne;

b) vo vesmíre;

c) na ponorke.

3. Ruský fyzik A.S. Popov urobil prvý na svete:

a) elektrická baterka;

b) počítač;

c) rádiový prijímač.

4. Ruskí dôstojníci F.F. Bellingshausen a M.P. Lazarev ako prvý videl:

a) Antarktída;

c) ľadovec.

5. Ivan Polzunov vynašiel prvý na svete:

a) šijací stroj;

b) písací stroj;

c) parný stroj.

6. George Washington bol zvolený ako prvý:

a) akademik;

b) prezident Spojených štátov;

c) predseda zjazdu.

6. Súťaž „Pyaterochka“

(Pre túto súťaž musí učiteľ pripraviť a umiestniť na stôl b hromádky 5 mincí.)

Triedny učiteľ. Nakoniec hlavné mesto krajiny poznania - Pyaterochka! Tu sú také otázky, na ktoré je potrebné odpovedať nie na jednu, ale na päť odpovedí. To znamená, že môžete okamžite získať 5 „síl“. Všetci členovia tímu odpovedajú bez prípravy a bez prestávok. Len čo dá 5 správnych odpovedí, tím dostane 5 coinov, ak sa urobí aspoň jedna chyba alebo pauza trvá viac ako 3 sekundy, tím nedostane nič. Vypočujte si teda otázky.

(Učiteľ dáva tímom otázky. Deti odpovedajú bez diskusie a navzájom sa dopĺňajú.)

1. Čo sú to ručné zbrane? (Pištoľ, guľomet, guľomet, plameňomet, granátomet, puška, brokovnica atď.)

2. Aké druhy kvetov existujú? (Púpava, harmanček, zvonček, nevädza, masliak, mak, ďatelina atď.)

3. Vymenujte päť druhov bojových umení. (Wushu, taekwondo, sambo, boj z ruky do ruky, karate, kickbox, džudo, grécko-rímsky zápas, zápas vo voľnom štýle, box atď.)

4. Vymenujte päť jedovatých rastlín. (Datura, vlčí lýka, havranie oko, konvalinka, belladonna atď.)

5. Vymenujte päť značiek osobných automobilov. (Volvo, Mercedes, Zhiguli, Volga, Volkswagen, Moskvič, Škoda, Chevrolet atď.)

6. Vymenujte päť európskych krajín. (Anglicko, Nemecko, Francúzsko, Španielsko, Taliansko, Portugalsko, Švédsko, Dánsko, Fínsko atď.)

7. Vymenujte päť dôstojníckych hodností. (Poručík, kapitán, major, podplukovník, plukovník atď.)

8. Aké stromy rastú na území Ruska? (Dub, breza, javor, osika, vŕba, smrek, borovica, jaseň atď.)

9. Vymenujte päť šachových figúrok. (Pešiak, veža, rytier, kráľovná, kráľ.)

10. Ako sa volajú piati ruskí spisovatelia? (Puškin, Lermontov, Turgenev, Tolstoj, Dostojevskij, Ostrovskij, Kuprin atď.)

11. Vymenujte päť dravých vtákov. (Orol, jastrab, orol skalný, drak, sup atď.)

12. Vymenujte päť spevavcov. (Slávik, žluva, drozd, škovránok, kanárik atď.)

7. Súťaž „Ostrov pokladov“

Triedny učiteľ. No, dorazili sme na Ostrov pokladov! Tu si musíte spočítať, koľko „síl“ sa vám podarilo zhromaždiť.

(Znie hudba, deti počítajú mince.)

Počítanie skončilo. Dávam slovo kapitánom. Zapíšte si prosím celkový počet bodov na hraciu plochu, ako aj meno a výsledok hráča, ktorý nazbieral najviac mincí.

(Kapitáni idú na hraciu plochu, zapíšu si výsledky.)

Najúspešnejšia cesta bola pre posádku (meno). Táto posádka získala najviac mentálnej „sily“ - (pomenuje množstvo). Všetci členovia posádky sa stanú občanmi krajiny znalostí a dostanú pas tejto krajiny. A získa titul "Strongman 7" "" (meno, priezvisko).

(Učiteľ odovzdá tímu symbolický pas Krajina poznania. Deti víťazov vítajú potleskom.)

III. Zhrnutie

Príklady odpovedí detí:

Rád som hľadal odpovede na križovatke.

Pamätám si na súťaž, v ktorej sme vybrali päť odpovedí spoločne, vyslúžili si päť „síl“.

Bolo zaujímavé riešiť otázky týkajúce sa slov, nevedeli sme, ale hádali sme význam mnohých slov.

Takéto výlety sú veľmi potrebné, pretože po nich chcete niečo hľadať v knihách, naučiť sa niečo nové.



Náhodné články

Hore